Hypermobilita

Pozorujete, že máte při pohybu zvýšené prolamování kolen nebo loktů? Jste ohební a pružní více než lidé kolem Vás, přesto však jste tím, kdo má opakující se pohybové obtíže a bolesti pohybového aparátu, které se různě stěhují po těle? Pak možná máte co do činění s hypermobilitou. Záležitost nepříjemná, ale nikoliv neřešitelná. Pohybové návyky a životní styl je s ohledem na obtíže třeba trochu upravit a vědět, na co si dát pozor, aby se ještě neprohlubovaly

Co je vlastně hypermobilita( dále jen HM)

Obecná definice popisuje enormní kloubní pohyblivost ve smyslu aktivního, ale i pasivního pohybu v kloubu. S tím také souvisí pojem hyperlaxicita – zvýšená volnost vaziva, které je tak méně odolné proti tahu. Důvod proč HM vzniká není zcela jasné. Předpokládá se však geneticky daná dispozice (má-li ji vaše maminka, je pravděpodobné, že hypermobilní budete také) a je zjistitelná již u kojenců. Vliv má i hormonální dispozice (HM trpí více ženy než muži), nevhodná sportovní zátěž, která způsobuje získanou nedostatečnost vaziva kloubů a nitrosvalového podpůrného vazivového aparátu (např. gymnastika), úraz či těžké onemocnění.

Při HM mají klouby vyšší míru volnosti, než je žádoucí, a tudíž jsou náchylnější k poruše, tzv. „zablokování“. Zjednodušeně řečeno, pokud se ze své přirozené polohy, kde je HM kloub schopen extrémního pohybu, dostane do jiné, ve které se není schopen pohybovat téměř vůbec, může dojít k bolestivému zablokování, křečím okolních svalů či přímo poranění.
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/hypermobilita

Vyskytuje se u asi 15% populace. Základní zásadou při posilování je nezhoršovat hypermobilitu.

Test hypermobility

Syndrom hypermobility kloubů

Stav, ve kterém jsou klouby vystaveny nadměrné pohyblivosti a pružnosti, se nazývá syndrom hypermobility. Tento stav se vyskytuje jak u dospělých, tak u dětí. Současně je charakteristickým znakem to, že tento stav je charakterizován bolestivostí a nepohodlím. Na základě tohoto kritéria je stav klasifikován jako patologický jev. Tento stav je obzvláště intenzivní při cvičení po delší činnosti a také u mladých lidí v období intenzivního růstu kostních struktur. Hlavním místem lokalizace bolestivých pocitů jsou nohy. Ale často se bolesti vyskytují v rukou a dokonce i v páteři. Zdroj: Alexey Portnov , Lékařský editor

Psychosomatika

Hypermobilita(HM) znamená nadměrnou pružnost i na úrovni mysli a vztahů. Člověk s HM se občas dívá přes svůj filtr a nevidí jiné možnosti, Hypermobilita je spíš jako odevzdání se, podvolení se selhání, přestat se snažit, zbavit své tělo akceschopnosti, síly ke změně, dovolit nechat se vláčet někam, kde být nechci, ztrátu sebekontroly nad tím, kam jde a co dělá. Hypermobilitu vnímám ne jako zvýšenou pružnost v dobrém slova smyslu, ale spíš stav, kdys ze sebe člověk dovolí udělat hadrovou panenku. U žen – na úrovni ženství rohožku.

DOPORUČENÍ Z HLEDISKA PSYCHOSOMATIKY:

Je třeba zpevnit vztah k tomu, co  daný člověk dokáže, uvědomit si své schopnosti, pracovat na svém sebevědomí a sebelásce, a posilovat svou sílu zvládnout cokoliv, co si v životě zamane.

Autor: Andrea Keilová